Кафедра проектування та експлуатації електронних апаратів

Мова:

DIY-мейкери приходять на допомогу медицині

Пандемія COVID-19 показала важливість приділення уваги розвитку науки, медицини, а також інженерії і мейкерства. Зараз, під час гострої нестачі медичних засобів захисту та реанімації, винахідники і ентузіасти з усього світу роблять свій внесок у боротьбу з хворобою. Так коли до Італії дійшла нова коронавірусна інфекція, італійські лікарні зіткнулися з катастрофічним напливом пацієнтів з COVID-19 у важкому стані. Одна з таких лікарень витратила всі клапани для апаратів ШВЛ. Звернувшись безпосередньо до постачальника, щоб домовитися про термінову поставку нової партії, адміністрація отримала негативну відповідь: компанія була не в змозі організувати поставку клапанів в короткі терміни.

Тоді група італійських волонтерів вирішила використати 3D-принтер для того, щоб надрукувати неофіційні копії запатентованого клапана. Італійці підкреслили, що офіційний продукт є найкращим довгостроковим рішенням, але на даний момент лікарні можуть використовувати їх друковану альтернативу для порятунку життів.

DIY-мейкери приходять на допомогу  медицині

Чеська компанія Prusa, що володіє найбільшою в світі фірмою 3D-друку з більш ніж 500 принтерами, почала масове виробництво захисних щитків для медиків. Prusa пожертвувала вже майже 10 тисяч щитків чеському міністерству охорони здоров’я, виробляючи близько 800 екземплярів в день.

«Матеріали, необхідні для виробництва однієї одиниці, коштують менше долара, і це без будь-яких знижок при покупці», – говорить засновник компанії Йозеф Пруша.

DIY-мейкери приходять на допомогу  медицині

Виготовленням подібних захисних щитків та респіраторів займаються волонтери з усього світу. У Львові стартапери запустили друк на 3D-принтері масок і перехідників для ШВЛ.  Технологічна лабораторія Tech LabInno у Львівській політехніці буде друкувати на 3D-принтері захисні медичні маски. Такі маски придатні для багаторазового використання і піддаються дезінфекції. «Ми повністю робимо захисні маски. Пластикові каркаси друкуємо на 3D-принтері, захисні екрани нарізаємо лазером, кріпимо гумову засувку», – розповідають в політехніці.

DIY-мейкери приходять на допомогу  медицині

Нажаль, в  Україні лікарні не забезпечені медичним обладнанням, необхідним для лікування хворих тяжкими формами ГРЗ, а також катастрофічно не вистачає апаратів ШВЛ. Але виявляється, в медицині існує перевірений часом і не вимагає використання дорогого устаткування метод, який можна застосувати для порятунку життя багатьох тяжкохворих коронавирусною інфекцією. Він називається бульбашковий СРАР (від англ. Constant Positive Airway Pressure, CPAP) — режим штучної вентиляції легень, найбільш відомий завдяки лікуванню синдрому сонного апное. Його також використовують для лікування різноманітних типів дихальної недостатності шляхом інвазивної та неінвазивної вентиляції легень.

CPAP -терапія і апарат CPAP були запропоновані та введені в клінічну практику в 1981 році австралійським лікарем – професором Коліном Салліваном (англ. Colin Sullivan) для лікування обструктивного апное сну. Також цей спосіб штучної вентиляції легенів використовується у складі складніших апаратів ШВЛ з метою запобігання пошкодження легеневої тканини надлишковим тиском при тривалій штучнії вентиляції.

В кінці березня професор медицини з Харкова Володимир Корсунов звернувся до українських бізнесменів з проханням допомогти у виготовленні пластикових мішків і клапанів, необхідних для застосування цього методу. Вчора, 6 квітня, перша партія пакетів надіслана в одну з лікарень на Херсонщині.

Володимир Корсунов – доктор медичних наук, професор, професор кафедри дитячої анестезіології та інтенсивної терапії, Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України

«Метод бульбашкового СРАР простий: спеціальний пластиковий мішок одягають на голову пацієнта і щільно зав’язують на горлі еластичною стрічкою так, щоб повітря не просочувався назовні (при цьому не передавлюючи артерії і м’які тканини), – говорить завідувач кафедри Харківської медичної академії післядипломної освіти професор Володимир Корсунов . – До мішка приєднані дві трубки. За однією з них в нього під тиском подається дихальна суміш (повітря з підвищеним вмістом кисню або чистий кисень). Друга трубка служить для того, щоб пацієнт видихав через неї повітря в ємність, наповнену водою. Ми з успіхом застосовували цей метод багато років тому, коли в Україні створювалася система інтенсивної терапії для дітей. Тоді бульбашковий CPAP допоміг нам врятувати життя багатьом юним пацієнтам. Повернутися до нього змушує епідемія коронавірусної інфекції. Адже може вийти так, що наявних в Україні апаратів штучної вентиляції легенів стане не вистачити. Метод із застосуванням пластикового мішка дасть реальний шанс багатьом з тяжкохворих пережити критичний період хвороби. Якщо цей метод не буде давати належного ефекту, пацієнта потрібно буде все ж підключити до апарату ШВЛ.»

DIY-мейкери приходять на допомогу  медицині